• Event Date 2019/04/13  -
  • Event Venue BUCUREȘTI

V for Vintage – V Fair #22 Spring 2019

Universitatea de Vest din Timișoara / Facultatea de Arte și Design / Program de studiu Modă-Design Vestimentar

V for Vintage – V Fair #22 Spring 2019
13-14 aprilie 2019, București
Secțiunea FUTURE DESIGN
spațiu oferit de V fair prin programul de susținere al tinerelor talente.

E-motion IN motion
FUNCTIONAL GLAM. The future is now!
Energie, comoditate, strălucire, flexibilitate. Luxul nu mai este opusul funcționalității. Piese inovative, care prin materialitate și detaliile date de viziunea personală compun siluetele unei uniforme a cotidianului.
Studenți: Iosefina Casonatto, Ana Dumbrăveanu, Ionuț Piscureanu, Mihaela Samoilă
Coordonatori: conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor, lector univ. dr. Sandra Suciu Chira

CĂLĂTORIA
Experiența călătoriei, explorarea, riscul, asocierile și conexiunile neașteptate, interpretarea unor motive clasice, prelucrarea și integrarea lor în spațiul urban contemporan. Piese vestimentare „en beige” – ton în ton, prind viață prin juxtapunerea contrastantă cu galben sau albastru, într-o versiune cool a clasicului stil safari accentuat de buzunare, curele sau chingi dispuse în diagonală. Contrastul, multifuncționalitatea, design-ul 2D al suprafețelor textile, sunt vectorii de generare a unor energii și trăiri puternice, asemeni unei expediții în deșert. O translație a stilului safari spre rochiile maxi, fluide, poate fi pe placul persoanelor aventuroase sau doar visătoare care își construiesc un aspect natural și organic.
Combinațiile noi de texturi și culori, în tonurile Pământului, manipularea creativă a materialului textil devin pretextele explorării graniței dintre tradițional și contemporan.
Studenți: Claudia Costean, Natalia Dobrovolschi, Miriam Filip, Ovidiu Gheorghiță, Zena Korkis, Gabriela Molnar, Diana Popescu, Rosano Retezar, Maria Rentea, Maria Stanciu, Evelina Tănasie, Ramona Țuțul, Mihaela Vișovan, Anemona Vladu
Coordonatori: lector univ. dr. Cristina Lazăr, lector asoc. dr. Corina Mutu, lector univ. dr. Eugenia Riemschneider

Proiect realizat cu suportul FashionLAB
Coordonator proiect: Andreea Palade Flondor