• Event Date 2021/10/25  -  10:00
  • Event Venue GALERIA MANSARDA FAD

Simpozionul Arte vizuale și noile paradigme digitale

Facultatea de Arte si Design (FAD), Universitatea de Vest din Timisoara – 25.10.2021.

In cadrul simpozionului “Arte vizuale și noile paradigme digitale/NEW PARADIGMS IN DESIGN AND ART SYMPOSIUM” care explorează instrumentele digitale AI, posibilitatea includerii AI in procesul de design dar si utilizarea unor medii virtuale (VR) si de realitate augmentata (AR) in constructia si prezentarea CAD vor avea loc o serie de prezentari si studii de caz sustinute de profesionisti si un workshop pe tema designului generativ cu utilizarea softwareului CAD Rhino 7 si a modulului Grasshopper.

Invitati:
Carla Sologuren, Spania, din partea dezvoltatorului software McNeel Europe;
Pedro Cortes, Spania, arhitect si reprezentant al dezvoltatorului software McNeel Europe;
Aaron Portfield, SUA, computational designer.

Desfasurare – participarea este gratuita, pe baza inscrierii pe lista online disponibila: https://docs.google.com/spreadsheets/d/15mQ2RRuAyjuFCw0Bs9_Xo8vZMdSdf1lCQ0YVe5haza8/edit#gid=0

1.workshop 10:00 – 25.10.2021, Carla Sologuren si Pedro Cortes, Spania, Sediul FAD sala 010 – 20 locuri disponibile;
2.prezentare 13:00 – 25.10.2021, Pedro Cortes, Spania, Sediul FAD mansarda – 60 locuri disponibile;
3.prezentare Aaron Portfield, SUA, 25.10.2021, Sediul FAD mansarda – 80 locuri disponibile.

Detalii suplimentare vor fi transmise in baza inscrierii pe lista.

manager proiect – prof. univ. dr. Camil Mihăescu
coordonator eveniment – lect. univ. dr. Alexandru Bunii