• Event Date 2021/04/10  -  16:00
  • Event Venue EM-Art Gallery Deva

EXPOZIȚIA THE WORLD IS CHANGING. BEFORE AND AFTER

The World is Changing. Before and After

Students Exhibition / 10.04.2021-30.04.2021/ EM-Art Gallery / Opening 10.04.2021, orele 16:00

Deva, Bd. 1 Decembrie 1918, nr. 27

Expoziția The World is Changing. Before and After prezintă lucrări de pictură și artă digitală ale tinerilor artiști, în prezent studenți în Anul I Master Pictură și Anul II Licență Pictură, la Facultatea de Arte și Design, UVT. Tema expoziției generează reflecții asupra precarității existenței de azi. Într-o manieră mai puțin directă, arta poate avea un rol de ghid pentru a trăi, a simți și a gândi în timp ce lumea se schimbă. Acest ansamblu de imagini cultivă multiple perspective, încărcate de noțiuni aparent contradictorii și diverse moduri de a căuta un sens. Analizând modelele existente de gândire, tinerii artiști propun o deschidere și o permutare a unghiului de citire a imaginilor, sugerând noi contexte și oferind alternative faptelor și situațiilor deja instaurate colectiv. Ei ne invită să descoperim diferite fațete ale realității, acordând o mai mare atenție lucrurilor pe care nu le știm deja.

Putem reflecta la modul comparativ înainte și după, dar nu se poate evita întrebarea:  Lumea se schimbă sau schimbăm noi lumea?, provocând o ordine retrogradă nou instaurată, ce promovează antisocialul ca scop comun. Astfel, expoziția The World is Changing. Before and After subliniază ideea că semnificațiile nu se află încorporate doar în imagini, ci în comunicarea dintre artist și lucrarea sa artistică, apoi între lucrarea artistică și public. Ulterior, cel mai important este felul în care publicul poate folosi această experiență pentru a se confrunta cu realitatea fiecărei zile, înarmat cu energia descoperirii a noi moduri de a fi și de a privi lumea.

Lector univ. Dr. Cristina Daju