• Event Date 2019/02/20  -  18:00
  • Event Venue GALERIA SUBTERANĂ - CASA ARTELOR

EXPOZIȚIA Self → Express 2019

Expoziția de pictură intitulată Self→Express prezintă lucrări de pictură realizate pe parcursul unui semestru, de către studenți ai Universității de Vest din Timișoara de la alte facultăți decât Facultatea de Arte și Design, realizate în cadrul disciplinei transversale Tehnici de artă contemporană, oferită de Facultatea de Arte și Design, curs susținut de Lector univ. Dr. Cristina Daju. Titlul expoziției face trimitere la abilitatea de a se exprima într-un timp foarte scurt, expres, deoarece studenții ce au urmat acest curs au fost prolifici si au realizat numeroase lucrări, antrenându-și calitățile creative și imaginative. Ținând cont de faptul ca studenții nu au avut o pregătire artistică prealabilă într-un format organizat, experiența lor în acest demers s-a bazat strict pe deschiderea și calitățile lor bazice și inerente, demonstrând că orice individ se poate manifesta artistic, acest act artistic extrăgându-și energia dintr-un impuls natural. Astfel Self→Express demonstrează cum calitățile brute, curate, sincere și naturale se pot regăsi într-un timp scurt într-o formă culturală acceptată.

Durata expoziției: 20 Februarie 2019 – 5 Martie 2019

Locație:  Galeria Subterană, Casa Artelor DCT – FAD – UVT