• Event Date 2017/04/06  -  17:00
  • Event Venue CRAFT

Expoziția Imaginea experimentală între culoare și nonculoare

Studenții specializării Foto-video din cadrul Facultății de Arte și Design – UVT onorează invitația Salonului de carte Bookfest, prin organizarea expoziției Imaginea experimentală între culoare și nonculoare.
Alcătuită din lucrări de semestru și licența/dizertație ale studenților, fotografiile cuprind o paletă bogată de abordări stilistice: de la fotografia alb-negru, clasică; la fotografia conceptuală, diverse experimente realizate în low key și high key sau alte mijloace neconvenționale.
Devenită astăzi un mijloc de comunicare bazat pe un limbaj specific, fotografia este folosită, de multe ori, ca tehnică de bază în creația artelor contemporane.
Expoziția va avea loc în incinta clădirii Centrului Regional de Afaceri, în perioada 6 – 9 aprilie 2017, iar vernisajul la ora 17,00 a zilei de 6.