• Event Date 2020/12/21  -  18:00
  • Event Venue facebook.com/uvtromania

Conferința IMAGINE.SUNET.’89 Fotografie și multimedia: locuri de memorie ale Revoluției nu își propune să politizeze istoria recentă și nici nu este un „revelator” de adevăruri, precum soluția folosită în tehnica developării filmului fotografic.

Evenimentul prezintă istorii personale rememorate în centrul Europei (Petrea Lindenbauer), istorii auzite transformate în imagini (Bede Kincsö) sau transmise din mijlocul  evenimentelor (Andrei Pandele). Veți afla cum poate fi revizitat trecutul prin teatrul/filmul documentar (Carmen-Lidia Vidu) și filtrat interdisciplinar (Florin Oprescu). Toate acestea sunt formule de a aduce momentul ’89 mai aproape de noi și de înțelegerea noastră.

Conferința are loc în spațiul virtual cu susținerea Universității de Vest din Timișoara, a Facultății de Arte și Design și prin participarea Insitutului de Romanistică din cadrul Universității din Viena.

Vă așteptăm luni, 21 decembrie 2020, ora 18:00 LIVE pe facebook.com/uvtromania.

Organizator: Lect.Univ.Dr. Mădălin Mărienuț UVT/Facultatea de Arte și Design – Secția Fotografie (FVPCI)